Lifestyle

Natyra është shtatori

Ky muaj është sezoni i frutave dhe perimeve, shtatori plot me ushqime antioksiduese dhe pastrimi si rrushi, fiqtë dhe cikorja. Nutriticistët rekomandojnë të hahen fruta dhe perime sezonale. Por cilat janë produktet e freskëta të shtatorit?  Këtu janë 10 ushqimet më të mira, natyrale që ky muaj na ofron.

                                                                                              

  1. Rrushi. Të pasur me vitaminë A, B1, PP dhe C dhe kripërat minerale stimulon punën e mëlçisë, detoksifikon trupin dhe neutralizon aneminë.
  2. Cikorja. Stimulon përqendrimin, ndihmon kundër pagjumësisë, ka ka fuqi laksative, stimulon pankreasin dhe aktivitetin e mëlçisë.
  3. Fiqtë. E rëndësishme për të ushqyerit e fëmijët dhe të rriturit, ata janë të pasur me vitamina dhe kanë laksativë dhe anti-inflamatore.
  4. Patëllxhan. Të pasura me yndyrë dhe me fibra dhe acid folik, ato kanë veti antioksiduese. Mbajini ato në frigorifer deri në dy ditë.
  5. Fiku i Indisë. Ata janë antioksidantë të fuqishëm, rrisin ndjenjën e ngopjes, rregullojnë zorrët dhe mbajnë nën kontroll indeksin glikemik.
  6. Spinaq. Ata kanë vetitë diuretike, ndihmojnë kur keni presion të lartë të gjakut dhe ndihmojnë në uljen e indeksit glycemic.
  7. Kumbullat. Të pasur në polifenole, substanca që neutralizojnë radikalet e lira, përmbajnë vitaminë A, C, E, hekur, fluorid dhe kalium.
  8. Brokoli. Të konsideruara në mesin e produkteve më efektive për parandalimin e kancerit, ato përmbajnë shumë kalcium, hekur, fosfor, kalium, vitaminë C, B1 dhe B2.
  9. Boronica. Antioksidantë të fuqishëm për shkak të anthocyanines, substancë që i përket flavonoids, janë antikancer dhe mbrojmë zemrën dhe qarkullimin e gjakut.
  10. Lakra. Ajo përmban 200% të kërkesës ditore të vitaminës A dhe 700% të vitaminës K, e rëndësishme për shëndetin e kockave dhe koagulimin e gjakut.

admin

Artikujt e tjetrë