Lifestyle

Të jetosh në pikturat e Van Gogh ka një mënyrë: Val D’Orcia

valdorcia001

Udhëtoni në një prej vendeve më të bukura në Toscana, aq të dashur nga piktorët dhe aq i xhelozuar (por shumë të vizituar  …) nga britanikët.

 

Në Val d’Orcia çdo gjë është në vendin e duhur. Kodrina, fshatra të lashta plot hijeshi, kështjellë të bukura. Është një nga destinacionet më të bukura të verës 2017. Një pushim i bukur në Val d’Orcia, në mesin e peizazheve të tij që duken të vjedhura nga pikturat e Van Gogh, mund të transformohet në një aventurë mistike. Nuk është çudi, që nga viti 2004, Val d’Orcia u bë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ndërsa Parku Val d’Orcia Park është entitet i angazhuar në mbrojtjen dhe ruajtjen e kësaj pjese të parajsës.

Ku është Val D’Orcia? Në pjesën jugore të Toskanës përgjatë lumit Orcia. Administrativisht territori i saj është i përfshirë në krahinat e Sienës dhe Grosseto, ndërsa shumë komuna që janë pjesë e saj janë të grupuara në Bashkimin e Komunave Amiata Val d’Orcia. Çfarë mund të shohësh vetëm nëse shkon një herë? Ka vërtetë shumë zgjedhje. Van Gogh mënjanë, peizazhet e bukura të luginës kanë frymëzuar me të vërtetë  kryeveprat e shumë artistëve, sidomos ato të Shkollës Sienese. Çdo qytet është i pasur me trashëgimi artistike të së kaluarës, kishat dhe abacitë të joshin, për të mos përmendur kështjellat e shumta të Val d’Orcia, fortesa mesjetare shpesh të ruajtura. Nëse ju vlerësoni kuzhinën, pasuria e jashtëzakonshme gastronomike e zonës, e përbërë nga produktet tipike me famë ndërkombëtare – zhardhok këpurdhash Val d’Orcia, shafran Val d’Orcia, Pecorino Val d’Orcia – dhe në veçanti verërat e jashtëzakonshme. Verërat e Val d’Orcia janë të njohur Brunello di Montalcino,  Rosso Orcia dhe Nobile di Montepulciano janë vetëm disa. Ekskursionet në vendet e Val d’Orcia domosdoshmërisht përfshijnë fshatin e vjetër të Pienza, i njohur gjithashtu si Qyteti Ideal,  kryevepër e rilindjes e cilësuar nga Papa Piu II. Castiglione në Val d’Orcia është një fshat piktoresk i dominuar nga një fortesë e vjetër, ndërsa San Quirico d’Orcia është një nga qytetet kryesore të luginës, si Montalcino me kalanë e saj të shekullit të katërmbëdhjetë. Magjike gjithashtu është atmosfera në qytetin Rilindjes e Montepulciano (ku është filmuar edhe një skenë Twilight – New Moon).

wpid3330-IMG_9973

Në Val d’Orcia i njëjti udhëtim të zhvendos në mesin e një fshati dhe të tjera, peizazhi i Val d’Orcia të Toscana është portreti I shumë turistëve si: shpatet e gjelbër, vreshtat e  bukur, pemë të mëdha, shtëpitë madhështore dhe fermat e vjetra. Val d’Orcia është e plotë. A keni dëgjuar ndonjëherë për pemën shekullore në Val d’Orcia? E vendosur në komunën e Pienza, lisi i Checche është një lis të paktën 300 vjeçar, 19 metra i lartë! E fundit por jo më pak e rëndësishme, asgjë më mirë pas një dite të shpenzuar duke u endur përreth fshatrave të lashta, kështjellave, se një banjë e bukur freskuese termale.

admin

Artikujt e tjetrë