Kulturë

Uliksi i Evropës Lindore në Hollivud

Bekim Fehmiu, i cili vdiq në moshën 74 vjeçare, ishte aktori i parë i Europës Lindore në Hollivud gjatë Luftës së Ftohtë, duke u shfaqur në mbi 40 filma së bashku me legjendat kinematografike si Dirk Bogarde, Ava Gardner, Claudia Cardinale, Robert Shaw dhe Olivia de Havilland.

Nga Telegraph.UK 

Ai gjithashtu luajti në anën e tij të Perdes së Hekurt, ku më vonë u respektua si një nga figurat e pakta publike për t’i rezistuar nacionalizmit, që i parapriu luftërave etnike të viteve 1990 në Ballkan. Si i tillë, vdekja e tij nxiti një shpërthim të zakonshëm të pikëllimit dhe nostalgjisë midis popujve të ish-Jugosllavisë, të cilët ishin bashkuar në zi për një nga ikonat e fundit të atdheut të tyre të mëparshëm. Bekim Fehmiu lindi më 1 qershor 1936 në Sarajevë, Bosnje. Ai ishte shqiptar dhe familja e tij u zhvendos në rajonin e Kosovës, ku, si një boksier amator 20-vjeçar dhe punëtor krahu, e këshilluan të aplikonte në Akademinë e Filmit, për shkak të pamjes së tij të mirë. Pushtimi i tij në ekran ishte filmi i vitit 1967  “I Even Met Happy Gypsies”, një portretizim i hollë i jetës rome që fitoi dy çmime në Kanë dhe u propozua për një Oskar.

I njohur për pamjen e tij të maços dhe sjelljen e butë, Fehmiu u përgëzua nga regjisorët perëndimorë dhe nënshkroi një kontratë me producentin fitues të Akademisë, Dino De Laurentis. Për epokën e Hollivudit 1970 The Adventurers, me bashkë-aktorët Charles Aznavour dhe Candice Bergen,, ai mësoi anglisht për tre muaj. Deri në fund të karrierës së tij kishte interpretuar në nëntë gjuhë, duke përfshirë frëngjisht, spanjisht dhe italisht. Në vitin 1974, Fehmiu u shfaq në filmin “Aventurat e Ulysses”, me Irene Papas si Penelope dhe në të dielën e zezë të John Frankenheimer (1977), ai luajti një terrorist palestinez së bashku me Robert Shaw dhe Marthe Keller. New York Times e quajti atë “zemërthyesi jugosllav” për pushtimet e tij rinore dhe të njohurit të ngjashme Brigitte Bardot dhe Ava Gardner. Dekada pas shfaqjes së tij të fundit në ekran, lexueset e një reviste kryesore të grave italiane e votuan atë një nga dhjetë burrat më tërheqës të shekullit të 20-të. Megjithatë, filmat e Hollivudit të Fehmiut, arritën pak sukses kritik dhe ai shkëlqeu kryesisht në kinemanë europiane të artit, si dhe në teatër, i cili ishte mediumi i tij natyror.

Gjatë një shfaqje në vitin 1987, ai papritur u tërhoq nga jeta publike duke u larguar nga skena në mes të shfaqjes në shenjë proteste, për shkak të një fjalimi urrejtjes të Slobodan Millosheviçit, kreut nacionalist serb i cili më vonë u dënua për krime lufte. Fehmiu kurrë nuk ka aktruar apo të shfaqej përsëri në një rol para publikut.  “Shpërbërja e Jugosllavisë, lufta e tmerrshme, shkatërrimi i Vukovarit, bombardimet e Dubrovnikut, rrethimi i gjatë i Sarajevës, lufta në Kosovë, bombardimet e Jugosllavisë e bënë tim et të tërhiqet edhe më shumë”, -është shprehur Uliks Fehmiu i biri i aktorit të njohur. “Ai hoqi dorë nga fjalët, mjeti më i fuqishëm dhe i bukur për një aktor dhe i ktheu ato në heshtje, në protestë.”

Fehmiu e ndërpreu betimin e tij të heshtjes vetëm një herë, në vitin 2001, kur dha një intervistë të shkurtër për të promovuar autobiografinë e tij “E shkëlqyeshme dhe e tmerrshme. “Unë nuk arrita asgjë, absolutisht asgjë në një mjedis të dominuar nga motoçiklistët e apokalipsit dhe vetëm kalova vuajtje të mëdha emocionale.” tha ai. Pavarësisht nga fama e tij ndërkombëtare, Fehmiu ishte i njohur për personalitetin e tij të përulur dhe për mbështetjen e përjetshme të artistëve në zhvillim, si dhe për një burrë dhe një baba i përkushtuar. Ai madje la një shënim që i kërkoi falje familjes së tij pasi qëlloi veten me pistoletë në kokë, në apartamentin e tij në Beograd më 15 qershor. Në moshë të re gëzonte një shëndet të mirë dhe një trup atletik, megjithatë vitet e fundit para vdekjes, kishte pësuar një goditje paralitike, që e kishte lënë pothuajse të paralizuar. Sipas dëshirës së tij të fundit, hiri i Bekim Fehmiut u shpërnda përgjatë lumit Bistrica, në vendlindjen e tij në Prizren, ku ai e shihte perëndimin e diellit si fëmijë.

 

admin

Artikujt e tjetrë