Lifestyle

Ushqimet që të japin energji

Erëza dhe çokollatë

Erëzat stimulojnë metabolizmin dhe kanë një efekt detoksimi. Shtoni gjithmonë në çajin tuaj një grimë pluhur kanelle: e pasur me magnez, është një dezinfektuese natyrale, ka një efekt energjik dhe sipas hulumtimit të fundit është në gjendje për të luftuar infeksionet urinare. Çokollata e zezë, ndikon në qetësi dhe humor të mirë në sajë të përmbajtjes së antioksidanteve natyral, përmban magnez, i çmuar për të luftuar bezdisjet dhe veçanërisht e dobishme për gratë që janë në rrezik për shkak të mungesës së estrogjenit.

Energji është mëngjesi

Filloni ditën me plot vitalitet: shtrydhni fruta, të pasura me vitamina dhe minerale, ose një lëng të freskët që kontribuon për hidratim. E do kafenë? Sipas studimeve kjo pije stimulon përqendrimin dhe ka një veprim euforik, por jo përtej dy filxhanëve në ditë. Përndryshe ju mund të përgatisin çaj jeshil, të pasur me antioksidantë.

Avokado  për lëkurën

Është një frutë, por e klasifikuar edhe si një perime: ka yndyrë të lartë dhe omega 3, avokado rregullon nivelin e kolesterolit në gjak dhe kërkime të ndryshme tregojnë se ndihmon zemrën. Është e pasur me antioksidantë, që lirojnë indet elastike dhe jetike.

Rosemary, Rosmarin
Rosemary, Rosmarin

 Aroma e erëzave

Erëzat kanë efekte të dobishme për shëndetin; edhe në sajë të aromave intensive të tyre përbëjnë që një rezervat për humorin e mirë. Sipas disa studimeve rozmarina nxit koncentrimin dhe ndihmon në procesin de rigjenerimit. Borzilogu është veçanërisht i përshtatshëm për ata që kanë shqetësime, ndërsa majdanozi mbron mëlçinë.

Mjaltë dhe kos

Sheqeri ka efekte pozitive në humor dhe nxitë prodhimin e serotoninës, megjithatë është e preferuar për ta konsumuar përmes ushqime të tilla si frutat apo lëngje frutash. Kur ju ndjeni lodhje apo se energjia juaj është në rënie, në mes të mëngjesit ose pasdite, hani fruta të freskëta dhe një kos me një lugë gjelle mjaltë, është shumë energjik.

Qepa dhe kujtesa

Qepa është e njohur për të rritur rezistencën dhe mbrojtur kujtesën. Studimet kanë treguar se qepa është e aftë të nxisë nivelet e komponentëve vitalë, që të kenë efekte pozitive në aktivizimin e kujtimeve, sidomos në mesin e të moshuarit.

admin

Artikujt e tjetrë