Shëndet

Superushqimet për fëmijë

Si prind, ju gjithmonë doni të provoni dhe të siguroheni që çdo gjë të ketë dobitë më të mira për fëmijët tuaj. Këtu ju sjellim një listë  me ushqimet të cilat duhet t’i hanë patjetër.

  

Avokado
Avokados është një fryt i këndshëm, ky burim i fibrave është i pasur me vitaminë E, dhe duhet ta shërbeni atë së bashku me banane.

Boronica

Të ëmbëla dhe të shijshme, boronica ofron shumë përfitime shëndetësore në forma të pasura me vitamina, minerale, andantioksidant. Një sasi e vogël e tyre në drithëra, ose thjesht vendosini disa në një tas për fëmijën tuaj.

Vezë

Doni për proteine që të nisni ditën? Provoni një vezë. Jo vetëm që mund ta shërbeni në forma të panumërta, por veza është plot me proteina dhe përmban Vitamina D.

Qumësht

Në çdo produkt të qumështit, ju do të gjeni shumë kalcium dhe proteina – të rëndësishme për trurin dhe trupin. Qumështi është i pasur me Vitaminën D, e cila ndihmon absorbimin e kalciumit në rritje. Natyrisht një gotë qumësht është një plotësues i madh për çdo vakt.

Tërshëra

E pasur me fibra, tërshëra është e mirë për mëngjes, sepse kështu nuk do të keni uri gjatë gjithë ditës.

Salmon

Dua të prezantoj peshkun në dietën e fëmijës tuaj. Provoni salmonin. I shëndetshëm me omega-3 yndyrna, të cilat ndihmojnë me zhvillimin e trurit dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Salmoni është shumë i lehtë për tu.

Spinaqi

I lehtë për tu gatuar dhe një garniture për shumë pjata, me një aromë shumë të butë, spinaqi u ofron fëmijëve hekur, kalcium, acid folik, Vitamina A, dhe Vitamina C. Hidhni pak spinaq lë në sallatën tuaj duke i dhënë aq ngjyra. Gjithashtu provoni lëng spinaqi me karrotë.

Domate

Domatet hahen të papërpunuara apo mund të shtohen në mijëra pjat që fëmijët duan të hanë (përfshirë picat ), përmbajnë lycopene, një substancë që është i njohur për të mbrojtur trupat nga kanceri.

Kosi

Kërkoni për një ushqim që është i pasur me kalcium dhe proteina të cilat gjithashtu ndihmojnë tretjen? Provoni kosin. Që ta hanë përziejeni me fruta të freskëta ose të ngrira, edhe pak mjaltë.

admin

Artikujt e tjetrë